DRC-1018-332J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-1018-332J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-1018-332J-UL
Description
FIXED IND 3.3MH 380MA 2.53 OHM
Detailed Description
3.3 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 380 mA 2.53Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
DRC-1018-332J-UL Models
Category
Current - Saturation (Isat)
380mA
DC Resistance (DCR)
2.53Ohm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)