DRC-1018-330J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-1018-330J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-1018-330J-UL
Description
FIXED IND 33UH 3.3A 32 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.3 A 32mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-1018-330J-UL Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.8A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
32mOhm Max
Packaging
Bag
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)