DRC-1018-221J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-1018-221J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-1018-221J-UL
Description
FIXED IND 220UH 1.5A 162 MOHM TH
Detailed Description
220 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 162mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
DRC-1018-221J-UL Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
DC Resistance (DCR)
162mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)