DRC-1010-332J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-1010-332J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-1010-332J-UL
Description
FIXED IND 3.3MH 260MA 4.9 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 260 mA 4.9Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-1010-332J-UL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
4.9Ohm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 252kHz
Packaging
Bag
Frequency - Self Resonant
640kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Current - Saturation (Isat)
280mA
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)