DRC-0810-821J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0810-821J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0810-821J-UL
Description
FIXED IND 820UH 310MA 1.5 OHM TH
Detailed Description
820 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 310 mA 1.5Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0810-821J-UL Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.7MHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)