DRC-0810-561J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0810-561J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0810-561J-UL
Description
FIXED IND 560UH 380MA 1 OHM TH
Detailed Description
560 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 380 mA 1Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0810-561J-UL Models
Category
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
2MHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)