DRC-0810-560K-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0810-560K-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0810-560K-UL
Description
FIXED IND 56UH 1.3A 150 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 150mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Category
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6.4MHz
Packaging
Bag
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)