DRC-0707-100K-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0707-100K-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0707-100K-UL
Description
FIXED IND 10UH 1.9A 43 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.9 A 43mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
43mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 2.52MHz
Packaging
Bag
Frequency - Self Resonant
19MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)