DRC-0608-473J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0608-473J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0608-473J-UL
Description
FIXED IND 47MH 30MA 160 OHM TH
Detailed Description
47 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 30 mA 160Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0608-473J-UL Models
DC Resistance (DCR)
160Ohm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 79.6kHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)