DRC-0608-470K-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0608-470K-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0608-470K-UL
Description
FIXED IND 47UH 950MA 150 MOHM TH
Detailed Description
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 950 mA 150mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)