DRC-0608-222J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0608-222J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0608-222J-UL
Description
FIXED IND 2.2MH 140MA 6.8 OHM TH
Detailed Description
2.2 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 140 mA 6.8Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0608-222J-UL Models
DC Resistance (DCR)
6.8Ohm Max
Series
Q @ Freq
70 @ 252kHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)