DRC-0608-101J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0608-101J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0608-101J-UL
Description
FIXED IND 100UH 650MA 350 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 650 mA 350mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0608-101J-UL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
350mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Packaging
Bag
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)