DRC-0406-222J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0406-222J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0406-222J-UL
Description
FIXED IND 2.2MH 100MA 17 OHM TH
Detailed Description
2.2 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 100 mA 17Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
DRC-0406-222J-UL Models
DC Resistance (DCR)
17Ohm Max
Series
Q @ Freq
80 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant
800kHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)