DRC-0406-151J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0406-151J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0406-151J-UL
Description
FIXED IND 150UH 350MA 1.3 OHM TH
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 350 mA 1.3Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
DRC-0406-151J-UL Models
DC Resistance (DCR)
1.3Ohm Max
Series
Q @ Freq
65 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
4.2MHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)