3RA22201KB240BB4
DigiKey Part Number
3473-3RA22201KB240BB4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA22201KB240BB4
Description
STARTER REV S0 9-12.5A 24VDC SCR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter, Reversible 24VDC Supply 11.5A 690V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3RA22201KB240BB4 Models
Voltage - Load
690V
Series
Current - Output
11.5A
Wattage - Load
7460 W
Voltage - Supply
24VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C