PZ1608D601-R50TF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
In Stock: 3.200
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
TDK
TDK
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 350mOhm
PZ1608D601-R50TF
DigiKey Part Number
3442-PZ1608D601-R50TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PZ1608D601-R50TF
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
DC Resistance (DCR) (Max)
350mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz