14D471KJ
DigiKey Part Number
5789-14D471KJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
14D471KJ
Description
VARISTOR 470V 6000A DISC 14MM
Customer Reference
Detailed Description
470 V 6000 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
Current - Surge
6000 A
Series
Energy
205J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
420 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
385 V
Features
High Surge
Varistor Voltage (Min)
423 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Package / Case
Disc 14mm