SDP33-1500PA-TR-250PCS
DigiKey Part Number
1649-1102-2-ND - Tape & Reel (TR)
1649-1102-1-ND - Cut Tape (CT)
1649-1102-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDP33-1500PA-TR-250PCS
Description
SENSOR 0.22PSID 0.08" 16BIT 1SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor ±0.22PSI (±1.5kPa) Differential Male - 0.08" (2.00mm) Tube, Dual 16 b 16-SMD Module, Dual Top Ports
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDP33-1500PA-TR-250PCS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Supply
3.3V
Manufacturer
Sensirion AG
Port Size
Male - 0.08" (2.00mm) Tube, Dual
Series
Port Style
Barbless
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Temperature Compensated
Part Status
Active
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Applications
Board Mount
Maximum Pressure
14.5PSI (100kPa)
Pressure Type
Differential
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Operating Pressure
±0.22PSI (±1.5kPa)
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
I2C
Package / Case
16-SMD Module, Dual Top Ports
Output
16 b
Supplier Device Package
16-SMD
Accuracy
±6%