DC60D100C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sensata-Crydom
In Stock: 3
DC60D100C
DC60D100C
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DC60D100C
DigiKey Part Number
CC1862-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC60D100C
Description
SSR RELAY SPST-NO 100A 1-48V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
EDA/CAD Models
DC60D100C Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 48 V
Series
Load Current
100 A
Packaging
Bulk
On-State Resistance (Max)
5.6 mOhms
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C