DC100D60 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
DC100D60
DigiKey Part Number
CC2689-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC100D60
Description
SSR RELAY SPST-NO 60A 1-72V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DC100D60 Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 72 V
Series
Load Current
60 A
Packaging
Bulk
On-State Resistance (Max)
6 mOhms
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C