D53TP50CH
D53TP50CH
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
D53TP50CH
DigiKey Part Number
CC1726-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D53TP50CH
Description
SSR RELAY 3PST-NO 50A 48-530V
EDA/CAD Models
D53TP50CH Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 530 V
Series
Load Current
50 A
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C