D53TP50C-10 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 11
Datasheet
Similar
Crouzet
In Stock: 0
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
D53TP50C-10
DigiKey Part Number
CC2688-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D53TP50C-10
Description
SSR RELAY 3PST-NO 50A 48-530V
EDA/CAD Models
D53TP50C-10 Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 530 V
Series
Load Current
50 A
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C