B53TP50C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Crouzet
In Stock: 0
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) 3PST-NO (3 Form A) Module
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
B53TP50C
DigiKey Part Number
CC2154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B53TP50C
Description
SSR RELAY 3PST-NO 50A 48-530V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B53TP50C Models
Category
Voltage - Input
90 ~ 140VAC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 530 V
Series
Load Current
50 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C