TDS5801P.C
DigiKey Part Number
600-TDS5801P.CTR-ND - Tape & Reel (TR)
600-TDS5801P.CCT-ND - Cut Tape (CT)
600-TDS5801P.CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDS5801P.C
Description
TVS DIODE 58VWM 74.5VC 6DFN
Detailed Description
74.5V Clamp 20A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 6-DFN (1.6x1.6)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
74.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20A (8/20µs)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Peak Pulse
1490W (1.490kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
6-UFDFN
Voltage - Breakdown (Min)
68V