TDS1401P.F
DigiKey Part Number
600-TDS1401P.FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDS1401P.F
Description
TVS DIODE 14VWM 20.5VC 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20.5V Clamp 22A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (1x0.6)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
451W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
80pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
17.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20.5V