RCLAMP1851ZATFT
DigiKey Part Number
RCLAMP1851ZATFTTR-ND - Tape & Reel (TR)
RCLAMP1851ZATFTCT-ND - Cut Tape (CT)
RCLAMP1851ZATFTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCLAMP1851ZATFT
Description
TVS DIODE 18VWM SLP0603P2X3F
Detailed Description
7.5V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SLP0603P2X3F
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
0.35pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
7.5V