RCLAMP1502B.TCT
DigiKey Part Number
RCLAMP1502B.TCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
RCLAMP1502B.TCTCT-ND - Cut Tape (CT)
RCLAMP1502B.TCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCLAMP1502B.TCT
Description
TVS DIODE 15VWM 40VC SC75
Detailed Description
40V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-75 (SOT523)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Series
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
1.5pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
SC-75, SOT-416
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
40V