RCLAMP1201H.C
DigiKey Part Number
600-RCLAMP1201H.CTR-ND - Tape & Reel (TR)
600-RCLAMP1201H.CCT-ND - Cut Tape (CT)
600-RCLAMP1201H.CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCLAMP1201H.C
Description
1-LINE 12.0V 5PF 27A SOD-323
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25.7V Clamp 35A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1100W (1.1kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Ethernet, Telecom, USB
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3.3pF @ 1MHz
Type
Steering (Rail to Rail)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
14.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.7V