RPS240-24-CU
DigiKey Part Number
4106-RPS240-24-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS240-24-CU
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
93%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.12" L x 1.97" W x 5.35" H (130.0mm x 50.0mm x 136.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CE, cULus
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
24V