LC2D50AB7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 3
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC2D50AB7
DigiKey Part Number
4008-LC2D50AB7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC2D50AB7
Description
TESYS 3P EVLK REVERS CTR50A22KWA
Detailed Description
EDA/CAD Models
LC2D50AB7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Operate Time
26 ms
Contact Rating (Current)
50 A