LC1D80FE7
DigiKey Part Number
4008-LC1D80FE7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80FE7
Description
CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 115VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D80FE7 Models
Contact Rating (Current)
80 A
Series
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Must Operate Voltage
97.8 VAC
Coil Voltage
115VAC
Must Release Voltage
34.5 VAC