LC1D80E7
DigiKey Part Number
4008-LC1D80E7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80E7
Description
3P CONT 80A AC3 37KW 1NO 1NC 48V
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 48VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D80E7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
40.8 VAC
Must Release Voltage
14.4 VAC
Coil Voltage
48VAC
Operate Time
35 ms
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
80 A