LC1D65G7
DigiKey Part Number
4008-LC1D65G7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D65G7
Description
3P CONT 65A AC3 30KW 1NO 1NC 120
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D65G7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
96 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
26 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
65 A