LC1D50AX7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50AX7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50AX7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 6
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 600VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50AX7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
510 VAC
Must Release Voltage
180 VAC
Coil Voltage
600VAC
Contact Rating (Current)
50 A