LC1D32P7
DigiKey Part Number
4008-LC1D32P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D32P7
Description
TESYS CTR 32A AC3 15KW 1NO1NC230
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D32P7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
195.5 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
69 VAC
Coil Voltage
230VAC
Operate Time
22 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
32 A