LC1D18P7
DigiKey Part Number
4008-LC1D18P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D18P7
Description
TESYS CONTACTOR 3P AC3 18A 230VA
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 18 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D18P7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
195.5 VAC
Must Release Voltage
69 VAC
Coil Voltage
230VAC
Contact Rating (Current)
18 A