LC1D18BL
DigiKey Part Number
4008-LC1D18BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D18BL
Description
TESYS 3P CTR 18A AC3 9KW 1NO1NC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 18 A 24VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1D18BL Models
Category
Contact Rating (Current)
18 A
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
88.55 ms
Coil Voltage
24VDC