LC1D12M7
DigiKey Part Number
4008-LC1D12M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D12M7
Description
TESYS CONTACTOR 3P AC3 12A 220VA
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D12M7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
187 VAC
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC
Contact Rating (Current)
12 A