LC1D12FD
DigiKey Part Number
4008-LC1D12FD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D12FD
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 110VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D12FD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
77 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
11 VDC
Coil Voltage
110VDC
Operate Time
72.45 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
12 A