LC1D12F7
DigiKey Part Number
4008-LC1D12F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D12F7
Description
TESYS CONTACTOR 12A 1F+1O 110V 5
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D12F7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
93.5 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Operate Time
22 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
12 A