LC1D12E7
DigiKey Part Number
4008-LC1D12E7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D12E7
Description
TESYS CONTACTOR 12A 1F PLUS 1O 4
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 48VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D12E7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
40.8 VAC
Must Release Voltage
14.4 VAC
Coil Voltage
48VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
12 A