Image for LA26400AB is not available
LA26400AB
DigiKey Part Number
4008-LA26400AB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LA26400AB
Description
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 400A 600 V AC 250 V DC Lever Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
600 V
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage Rating - DC
250 V
Packaging
Box
Actuator Type
Lever
Part Status
Active
Number of Poles
2
Mounting Type
Panel Mount
Illumination
None
Breaker Type
Thermal Magnetic
Approval Agency
CSA, UL
Current Rating (Amps)
400A