CA2KN22F7
DigiKey Part Number
4008-CA2KN22F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA2KN22F7
Description
K CONTROL RELAY 2NO 2NC 110V AC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) 10 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CA2KN22F7 Models
Category
Contact Rating (Current)
10 A
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
88 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
22 VAC
Coil Voltage
110VAC