BVS240XDPDR
DigiKey Part Number
4008-BVS240XDPDR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVS240XDPDR
Description
EASY UPS CONTROL MODULE, 24V DC-
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Line Interactive (Input Regulation) General Purpose, Industrial Control 240W 24V
Category
Form
Din Rail
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
240W
Packaging
Box
AC Outlets
1 (UPS)
Part Status
Active
Voltage - Output
24V
Type
Line Interactive (Input Regulation)
Approval Agency
CE, TUV
Voltage - Input
24V
Size / Dimension
4.685" L x 1.575" W (119.00mm x 40.00mm)
Applications
General Purpose, Industrial Control
Height
5.079" (129.00mm)