BMH2051P16A2A
DigiKey Part Number
4008-BMH2051P16A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH2051P16A2A
Description
MOTOR 205MM IP54 KEY ENC SINGLE1
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3800 RPM 5.4kW 480VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMH2051P16A2A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
3653.5 / 25800
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
5.4kW
Series
Size / Dimension
Square - 8.071" x 8.071" (205.00mm x 205.00mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
1.500" (38.10mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
3.150" (80.00mm)
Type
AC Motor
Mounting Hole Spacing
7.087" (180.00mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
480VAC