ABLS1A48050
DigiKey Part Number
4008-ABLS1A48050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABLS1A48050
Description
POWER SUPPLY 48V 5A 1PH OPTIMIZE
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
EDA/CAD Models
ABLS1A48050 Models
Category
Power (Watts)
240W
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Universal Input
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 4.90" H (116.8mm x 61.0mm x 124.5mm)
DC Voltage - Input (Min)
140V
Approval Agency
CB, CE, cUL, EAC, KC, RCM, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
375V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
5A