9BFB24P2H003
DigiKey Part Number
1688-1373-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9BFB24P2H003
Description
FAN BLOWER 120X32MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Square/Rounded - 120mm L x 120mm H Ball 56.5 CFM (1.58m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9BFB24P2H003 Models
Category
Noise
62.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
26.4 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square/Rounded - 120mm L x 120mm H
Weight
0.75 lb (340.19 g)
Width
32.00mm
Current Rating (Amps)
1.10A
Air Flow
56.5 CFM (1.58m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
5.020 in H2O (1250.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C