ZW-16-15-F-S-225-175
DigiKey Part Number
ZW-16-15-F-S-225-175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-16-15-F-S-225-175
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-16-15-F-S-225-175 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.230" (5.842mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.225" (5.715mm)
Series
Length - Tail
0.175" (4.445mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)