TSW-145-23-S-D
DigiKey Part Number
SAM1072-45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-145-23-S-D
Description
CONN HEADER VERT 90POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 90 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-145-23-S-D Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 243
Alternate Length
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
In-Stock: 770
CONN HEADER VERT 98POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 94POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 92POS 2.54MM