TMM-150-01-G-S
DigiKey Part Number
SAM1174-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-150-01-G-S
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMM-150-01-G-S Models
Category
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1.374
Factory Stock: 352
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
In-Stock: 150
CONN HEADER VERT 49POS 2MM
In-Stock: 224
CONN HEADER VERT 48POS 2MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 47POS 2MM
CONN HEADER VERT 46POS 2MM